Börek Tarifleri

Sigara Böreği

Yine herkesin bildiği ve çok sevdiği bir börek tarifi ile karşınızdayız. Hazır yufkanın kolaylığı ile çarçabuk hazırlanacak ve uzun süre dip frizde kalabilecek olan bu börek acil durumlarda elinize yapışarak size çok yardımcı olacaktır. Sigara böreğin çok değişik iç malzemeleri ile yapılabilir, en bilineni, ise peynir ve maydanoz ile yapılanıdır. Bu gün size vereceğimiz tarifimizde de iç malzemesi olarak maydanoz ve peynir kullanacağız. Biz beyaz peyniri tercih ettik, lezzet açısından muhteşem bir aroma katacaktır böreklerimize ama siz isterseniz çökelek veya lor peyniri de kullanabilirsiniz, maydanozun yanı sıra dere otu da koyabilirsiniz, yine her zaman olduğu gibi tercihi size bırakıyoruz.

 Malzemeler

 • 3 adet hazır yufka
 • 200 gram beyaz peynir
 • Karabiber
 • 1 demet maydanoz
 • Kızartmak için bol zeytin yağı ( çiçek yağı da olabilir)

 Nasıl Yapılır?

 1. Gelelim böreğimizin tarifini vermeye; hazır yufkayı alın ve açın, bıçak yardımı ile yufkanızı eğer büyük sigara böreklerinizin olmasını istiyorsanız 8 eşit parçaya, yok daha küçük börekler elde etmek istiyorsanız 16 parçaya bölmelisiniz. Sigara börekleri genellikle yağda kızartıldığı için üzerine yağ sürmenize hiç gerek yoktur, ama yağda kızartmak yerine fırında da pişirebilirsiniz, o zaman yufka parçalarınızı yağlamanız gerekir. Biz yapacağımız sigara böreklerimizi yağ da kızartacağımız için iç kısmına yağ sürmeyeceğiz.

   

 2. İç malzeme olarak yıkanmış maydanoz ve peyniri biraz karabiber ile paçal yaparak bir çatal yardımı ile eşit parçalara böldüğünüz yufkaların geniş kısımlarına yayın. Sonra da sigara formunu vermek için böreklerinizi geniş kısımdan aşağıya doğru sıkıca sarmalayarak işlemi tamamlayın, yufkanın uç kısımlarının açılmaması için kapatma aşamasında yumurta beyazına sürmelisiniz. Sigara böreği yapmak çok kolay ve zevklidir, hem herkes tarafından da çok sevilir, çerez gibi yenir. Bu börekleri dediğimiz gibi isterseniz bu dolabınızda bekletebilir, dilerseniz hemen bol kızgın yağda nar gibi oluncaya kadar kızartabilirsiniz. Kızartma zararlı ben fırında pişireceğim diyenler yağladıkları fırın tepsisine böreklerini dizerek 165 derecede pişirebilirler. Bu sayede sigara börekleri en sağlıklı şekilde sofralardaki yerini alacaktır. Ama klasik anlamda sigara börekleri her zaman için bol kızgın yağda pişirilir. Kızaran börekleri bir kağıt havlu üzerine alıp, fazla yağlarından kurtulmasını temin etmelisiniz.

   

   

About the author

Kolay Börek Tarifleri

Kolay Börek Tarifleri

Yorum Yap