Börek Tarifleri

Peynirli Börek Tarifi

Her zaman severek yapıp yenilen ve yapımı da oldukça kolay olan peynirli börek tarifi vermeye hazırız sizlere. İç malzemesi olarak maydanoz ve peynirin kullanılması böreğin çok hafif ve aynı zamanda da lezzetli olmasını sağlıyor. Hazır yufkadan yapılabileceği gibi hamur açmayı seven bayanlar aynı iç malzemesi ile el açkısı börek de yapabilirler, hem daha ağızda dağılan bir böreğe imzalarını atmış olurlar. İç malzemesinin az ve pratik olduğu bu böreği farklı şekillerde deneyerek değiştirebilirsiniz. Burada asıl önemli olan hafif bir börek yapmaktır. Soğuyunca bile lezzetinden bir şey kaybetmeyen ve sevilerek yenen en güzel börek peynirli böreklerdir.

 Malzemeler

 • 300 gr. Beyaz peynir
 • 4 yumurta
 • Maydanoz
 • Karabiber
 • Sos malzemeleri:
 • 1 çay fincanı sıvı yağ
 • 1 çay bardağı su
 • 1çay bardağı süt
 • 3 yufka

 Nasıl Yapılır?

 1. Börek yapma aşamasına yine iç malzemesini hazırlayarak başlayalım; peyniri, maydanozu, yumurta ve kara biberi paçal yapalım, burada beyaz peynir kullandığımız için tuzu kullanmıyoruz.
 2. Sonra da elimize bir küçük fırın tepsisi alalım, tepsiyi yağlayalım ve ilk yufkamızı yan tarafları tepsiden taşacak şekilde açık olarak tepsi üzerine koyalım.
 3. Sos olarak hazırladığımız malzemelerin göz kararı ile bir kısmını bu yufkanın ıslatılması için kullanmalıyız.
 4. Sonra peynirli malzememizi tekrar göz kararı ile 3 bölüme ayıralım ve ilk bölümü yufkanın üzerine ekleyelim, sıra diğer yufkaya geldi.
 5. 2. Yufkamızı da büzerek diğerlerinin üzerine yerleştirelim. Sos ile bu yufkayı da bir güzel ıslatalım, sonra peynirli harcın diğer kısmını tepsinin her yanına eşit olarak dağıtalım ve elimizde kalan 3. Yufkaya sıra geldi.
 6. O yufkayı da arzu ettiğiniz gibi büzerek veya parçalayarak tepsi üzerine koyabilirsiniz. Peynirli malzemenin elimizde kalan en son kısmını da bu son katmanın üzerine yayalı, üstüne de sostan dökelim.
 7. İlk açık yaydığımız yufkanın etraflarını tepsi üzerinde düzgün bir şekilde toplayalım ve sosun son damlalarını fırça ile böreğin üzerinde gezdirelim, böreği eşit parçalara tepsi de iken bölelim ve fırına verelim.
 8. 45 dakika kadar 180 derecelik bir fırında önceden ısıtmadan da pişirebiliriz böreğimizi.
 9. İster piştikten sonra sıcak servis yapın, ister soğuk her yiyen böreğinize bayılacaktır. Su böreğinin lezzetini çağrıştıracak olan bu böreği sıklıkla yapmaya çalışacaksınız.

   

About the author

Kolay Börek Tarifleri

Kolay Börek Tarifleri

Yorum Yap