Patatesli Börek

 • FavoriteLoadingDeftere Ekle
  Kolay Börek Tarifleri
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Patatesli Börek
  6
  kişilik
  30
  dakika

  Patatesli Börek, oldukça doyurucu bir börektir. Az maliyetli olması geniş ailelerin tercih sebebidir. Patatesi baharatlarla lezzetli hale getirerek böreğe farklı bir renk katabilirsiniz. Patatesli börek yaparken baharatların ölçüsü çok önemlidir. Birazdan sizlere sunacağımız tarifte bu baharatların ölçüleri ile ilgili her ayrıntıyı da beraberinde sizlere vereceğiz. Patatesli börek yaparken patatesleri olabildiğince haşlamak için hazırlanmasında büyük kolaylık sağlar ve baharatlar ile kolay karıştırabilirsiniz. Tepside bohça şeklinde sararak vereceğimiz tarifimizi aynı zamanda kol böreği olarak da uygulayabilirsiniz. Misafire sunulacak ise kol böreği olarak uygulanması tavsiye edilir. Eğer misafire değil, ev halkına yapacaksanız, tepside sararak kol böreği şeklinde de yapabilirsiniz.

  Malzemeler

  İÇ MALZEMELER;

  • 5 Adet Orta Boy Patates
  • Karabiber, Kırmızı Biber
  • Tuz
  • Kimyon
  • Yarım Çay Bardağı Sıvı Yağ

  DİĞER MALZEMELER

  • Altı Adet Yufka
  • İki Adet Orta Boy Yumurta
  • Bir Çorba Kaşığı Çörek Otu
  Yapılışı

  Hazır yufka kullanımına uygun bir börek çeşididir. Önce patateslerimizi derin bir tencereye koyuyoruz ve haşlıyoruz. Bu işlem yaklaşık olarak 45 dakika sürüyor. Bu işlemden sonra patatesleri soğutmaya bırakıyoruz. Bu sırada 2 yumurta ve bir kaşık soğurt ile sıvı yağ ekleyerek harcı hazırlıyoruz. Soğuttuğumuz patatesleri eziyoruz ve püre haline getiriyoruz, baharatlarını ekliyoruz ve iyice karıştırıyoruz. Bu işlemi dilerseniz yoğurarak yapabilirsiniz. Kuru bir şekilde karıştırmakta zorlanıyorsanız hafif süt ekleyebilirisiniz. Pul biber, kimyon ve karabiberi ekleyip karıştırdıktan sonra, Yufkaları uygun bir yüzeye seriyoruz. Dikey olarak beş parçaya bölüyoruz. Parçaların bizden tarafa olan bölümüne içi koyuyoruz ve harcını ekledikten sonra bohça sararmış gibi üçgen şeklinde sarıyoruz ve su ile yapıştırıyoruz. Bu işlemi her parça için ayrı ayrı gerçekleştiriyoruz.

  Ayrı ayrı, bohçaları önceden yağlanmış olan tepsimize diziyoruz ve üzerine yumurta sarısını ve çörek oyunu sürüyoruz. Önceden ısıtılmış fırınımıza tepsimizi sürüyoruz. Bu şekilde hazırladığımız tepsimizi mutlaka sıcak fırına vermeliyiz, önceden yumurta sarısı sürdüğümüz için bu konuya dikkat etmeliyiz. Fırını 180 dereceye ayarlayıp yirmi dakika sonunda pişmiş olduğunu görebiliriz. Pişmiş olan böreklerin dinlenmesi için hemen fırından çıkarmayalım. Demlenmesini bekledikten sonra çıkarırsak buharındaki lezzeti de böreğin içine hapsolacaktır. Misafir için mükemmel bir börek olan patatesli bohça böreği için komşularınız size tarif soracak. Bu lezzet karşısında alacağınız övgülerin hesabı olmayacak.