Börek Tarifleri

Hamsili Börek

Belki de daha önce hiç yemediğiniz, tatmadığınız bir lezzet tarifi vermek istiyoruz bu gün sizlere. Karadeniz’in ünlü hamsisi ile kolaylıkla yapacağınız bu böreği eminiz ki çok seveceksiniz. Hazır yufka kullanıldığı için yapımı da oldukça kolay olan bu öreği gelen konuklarınıza da ikram ederek sükse yapacaksınız. Hem çok lezzetli, hem de besin değeri oldukça yüksek olan bu börek ile öğünlerinizi bile geçirebilirsiniz. Hamsili börek artık yalnızca Karadeniz’e özgü kalmıyor, yurt geneline yayılarak herkesin beğenisine sunuluyor. Bir başka balık ile örneğin kefal balığı ile de aynı böreği yapabilirsiniz ama hamsinin verdiği tadı orada bulamayabilirsiniz. Bizce en iyisi tarifine sadık kalınarak hamsi ile yapılmış olanıdır.

 Malzemeler

 • İç malzemesi

   

 • 600 gram hamsi
 • 1 demet maydanoz
 • 1 dilim kepek ekmeğinin içi
 • 1 yumurta
 • 1 kuru soğan
 • Tuz, karabiber
 • 4 adet hazır yufka
 • Kızartmak için yağ
 • Börekleri kapatmak için yumurta beyazı

 Nasıl Yapılır?

 1. Önce hamsiye ihtiyacınız olacak, bir güzel ayıklayıp kuyruğunu da kestiğiniz hamsileri tamamen kılçıklarından arındırın, yıkayın ve süzülmesi için süzgeçe koyun.
 2. Ondan sonra ya elinizdeki bıçak yardımı ile çok küçük parçalar haline getirin veya doğrudan rondoya atarak hamsi kıyması elde edin.
 3. Biz ikincisini öneriyoruz. Rondodan çıkardığınız hamsileri bir kaba alarak, içine kepek ekmeğini ufalayarak koyun, bir kuru soğanı rendeleyip ekleyin, biraz tuz ve karabiber ilavesi ile bir yumurtayı da kaşık yardımı ile yedirin, maydanozları kıyarak katın, iç malzemeniz hazırdır.
 4. Gelelim bu muhteşem tadın devamına; yufkalarınızı 4 parmak genişliğinde başından sonuna kadar kesin.
 5. Böldüğünüz yufkalarınızın içine hazırlamış olduğunuz iç malzemesinden bir kaşık ilave edin ve bu malzemeli yufkaları muska böreği biçiminde sarmaya başlayın, uç kısımlarını yine yumurta beyazı ile yapıştırıp kapatmayı unutmayın ki kızartma işlemi sırasında açılmasınlar.
 6. Bütün yufkalarınızı aynı şekilde iç malzemesi ile sarıp böreklerinizi bir kapta toplayın.
 7. Bir tava veya kızartma tenceresine bol çiçek yağı koyarak kızmasına izin verin.
 8. Ondan sonra da bir maşa yardımı ile ters yüz ederek nar gibi kızarmasını sağlayın.
 9. Bir kağıt havlu üzerine çıkardığınız hamsili böreklerinizi ılınınca servis yapmaya başlayabilirsiniz.
 10. Göreceksiniz ki bu börekten tadanlar sizden tarifini isteyeceklerdir.
 11. Yanında sunacağınız bir bardak ayran veya bir bardak çay ile lezzetini tamamlamak mümkündür.

About the author

Kolay Börek Tarifleri

Kolay Börek Tarifleri

Yorum Yap